Disney’in yeni ‘Mulan’ı neden basit bir versiyon olmayacak?

Disney'in yeni 'Mulan'ı neden basit bir versiyon olmayacak?

Hepimiz bunu düşünüyorduk ve sonunda birileri şu soruyu sormak zorunda kaldı: Disney neden Mushu’yu kesiyordu? Mulan yapımcısı Jason Reed, “10 dakika içinde başardık.

Fragmanı, manşetleri ve tweetleri – çok fazla tweet’i kaçırmanız durumunda, canlı aksiyon Mulan Mushu’yu kesecek ve ejderha yardımcısından komedi enerjiden yoksun bırakacak. Dünya 1998’den beri değişti ve Disney Çin folkloruna daha açık, ciddi ve daha şiddetli bir Mulan yaptı.

“Açıkçası Mushu sevilen bir karakter ve animasyon filminin en unutulmaz unsurlarından biri , ”Reed, Ekim 2018’de Mulan’ın dağlık Yeni Zelanda’sında bir çadırda toplanan bir grup gazeteciye açıkladı.

“ Geleneksel, Çinli izleyicinin bunun en iyi yorum olduğunu düşünmediği ortaya çıktı. ejderha kültürlerinde. Ejderha bir saygı işareti ve güç ve gücün bir işareti ve onu aptal bir yardımcı olarak kullanmanın geleneksel bir Çinli izleyici ile çok iyi oynamamasıydı. ”

Birçok göstergeden biri Aslan Kral’dan farklı olarak, Disney sayılarla Mulan yeniden yapımı için gitmiyor.

Disney’in Mulan’ı, o zaman ve şimdi

Klasikken Batının belirli bir neslinin çocuklarına, 1998’in Mulan’ı, Disney’in Dalai Lama’ya sempatik bir film olan Kundun filmini serbest bırakması için etkin bir şekilde yasaklanmasından bir yıl sonra Çin’de yayınlandı.

Ancak aynı zamanda yerel izleyicilerin, özellikle film, TV ve sahnede zaten birden fazla uyarlaması olan bir Çin efsanesini ele geçiren Amerikalıların fikrine sıcak bakmamaları muhtemeldir.

“Bu bir Çinli değil ejderha, “bir Çinli sinemacı 1999’da Baltimore Sun’a söyledi.” Ejderhayı tasarlayan insanlara Amerika’dan geldiğini söyleyebilirim. “

Bu ışıkta Disney’in yeni Mulan’da komedi ejderha yardımcısına karşı direnci. Hollywood için karmaşa değişikliği yapıldıktan sonra, Çin film pazarı bu yıl ABD’yi geçmeye hazırlanıyor.Çin’deki en büyük 2019 üç filmi Disney için – Kaptan Marvel, Aslan Kral ve Aladdin – 320 milyon dolardan fazla kazanç elde etti .

Mushu’nun atlanmasına rağmen Reed, filmin komik olacağına söz veriyor. Kuşkusuz Eddie Murphy’nin komik olmadığını.

“Bazı sahnelerimiz var, ancak çok gerçek oynanıyorlar çok büyük, büyük kahkahalar alacaklar. ”

“ Tüm zamanların en büyük komedyenlerinden birini alın, Onları bir ejderha yapın, etrafta dolaşmasını sağlayın ve ona şakaları düzeltin gibi iki yıl verin – çiğ şakşak komedi açısından onu yenmeyeceğiz ”dedi.

“ Ama biz Bu filme, topraklama ile aynı şeyi yaptığınızı, sizi içine soktuğumuzu düşündüğüm birkaç öğe ekledik, bazı sahnelerimiz var, çok oynatılsalar da, çok büyük, büyük olacaklar güler. ”

Diğer büyük değişiklikler de ayakta.

Reed, “Bu aslında bir Batı anakronizmi,” diye açıkladı. Çinli erkek savaşçılar saçlarını uzun süre giyiyordu ve Mulan’ın saçlarını kesmek onu daha fazla kadına benzetecekti.

Canlı filmde Mulan’ın akıllı ağızlı büyükannesi Fa veya Li Shang’ı da görmeyeceksin. . Li Shang’ın biseksüel bir simge olması nedeniyle, ikinci karar özellikle tartışmalıdır. Reed, geri tepme tarafından şaşırdı, ancak karar #MeToo hareketi ışığında verildi.

“Bence özellikle #MeToo hareketi sırasında bir komutan var, bu da cinsel aşk ilgisi, çok rahatsız oldu. Bunun uygun olduğunu düşünmedik ve bir çok yönden, sektörümüzden çıkmak için elimizden gelen her şeyi yapmanın bir tür haklı davranış olduğunu düşünüyoruz ”dedi. Reed açıkladı.

Jason Scott Lee, 'Mulan'da kötü adam Bori Khan olarak.” Jason Scott Lee, ‘Mulan’da kötü adam Bori Khan olarak.

Resim: Jasin Boland / Disney

Bunun yerine, Li Shang karakteri iki karaktere ayrılacak: Komutan Tung, Ip Man yıldızı Donnie’nin canlandırdığı Yen, Mulan’ın vekil babası ve akıl hocası olarak hizmet ederken, Yeni Zelandalı Yoson An’ın doldurduğu bir rol olan Chen Honghui, ordudaki Mulan’a ve nihai aşk ilgisine eşit olacak.

hala Mulan ve Honghui arasındaki ilişkinin tuhaf unsurunun nasıl oynayacağı ya da var olup olmayacağı hakkında sorular bırakıyor.

Disney sansürün Mulan için bir sorun olacağına inanmıyor, Reed bunun sansürler ve Çin’deki serbest bırakma ortaklarıyla “çok yakından” çalıştığını açıklıyor.

“Sansür konusunda güvende olduğumuzu düşünüyoruz, izinlerimizi onayladığımızı ve Çin’deki çeşitli ortaklarımızdaki serbest bırakan kuruluşlarla iyi bir ilişkiye sahip olacağımıza inanıyorum ”dedi. Reed iddia etti.

Hikaye büyük ölçüde benzer kalacak olsa da, yeni karakterler mücadeleye katılıyor. Gong Li tarafından canlandırılan güçlü bir şekil değiştiren cadı, Jason Scott Lee’nin oynadığı ana antagonist Bori Khan ile birlikte yer alacak. Hikaye, çocukken Mulan ile başlayacak ve filmde küçük bir kız kardeşi olacak, folklorun diğer uyarlamalarında mevcut bir şey.

“Bu sadece onunla ilgilenmek zorunda değil. onunla ilgilenme rolünde olan babası ve annesi, ”dedi Reed. “Küçük bir kız kardeş ekleyerek, onun daha geniş bir duygusal bağlam eklediğini ve özellikle sonuna kadar onun için daha fazla motivasyon eklediğini düşündük.”

Yeni Mulan’ınızla ve yeni aşk ilgisiyle tanışın

Aktör Yifei Liu, yönetmen Niki Caro ile 'Mulan' setinde konuşuyor.

Aktör Yifei Liu, yönetmen Niki Caro ile ‘Mulan’ setinde konuşuyor.

Image: Jasin Boland / Disney

Çadırımızın içindeki monitörde, aktör Yifei Liu kılıç oyununda zahmetsiz.

Liu, rol için zorlu bir fiziksel seçimle savaştı ve bize sonradan düzgün bir şekilde yürüyemeyeceğini itiraf etti.

“Bu kızı iyice araştırmak istedim,” Mulan’ın yönetmeni Niki Caro, Empire’a Şubat 2020’de söyledi. < /

“Çünkü bir savaşçıya ve bir ortağa ihtiyacım vardı. Bu yüzden bu yorucu seçmeleri yaptı ve sonra eşit derecede yorucu bir fiziksel değerlendirme yapmak için onu doğrudan fiziksel eğiticiye gönderdik. Ağırlıklar, şınavlar, şınavlar, her şey. Seçmelerin dramatik bölümünde zekiydi ve fiziksel bölümünde hiç durmadı, asla hata yapmadı. O günün sonunda savaşçımı bulduğumu biliyordum. ”

Liu, Çin’de bir dövüş sanatları filmi türü olan wuxia filmlerinde oyunculuk konusunda çok deneyime sahip. Mulan’ın yönetmenleri, Liu için beş ay bile geri çekildi.

“Bir televizyon şovu yapıyordu ve bu yüzden belirli bir noktaya ulaşamayacaktı ve müsait olduğu nokta korkunç havaydı. bizim için, ”dedi Reed.

Ekrana güven veren ve profesyonelliği nedeniyle ortak yıldızları tarafından övgüyle karşılanan Liu, konuşmada daha saklı. Çinli izleyicilerin onu Mulan olarak nasıl algılayacakları hakkında fazla düşünmediğini söyledi.

“Ayrıca Mulan’ın olanaklarına da açığım. Çok fazla şeyi düzeltmemeye çalıştık. ”

Mulan (Yifei Liu, merkez) ve Honghui (Yoson An, sağ).

Mulan (Yifei Liu, merkez) ve Honghui (Yoson An, sağ).

Resim: Jasin Boland / Disney

Sadece bir avuç kredisi olan Honghui oyuncusu Yoson An için – çoğunlukla kendi ülkesi Yeni Zelanda ve Avustralya’da – tüm uluslararası şöhret olayı tam olarak girmedi.

“Henüz bana vurduğunu sanmıyorum, bu film yayınlanana kadar nereye gideceğini bilmiyorum.

Yeni bir Zelandalı Mulan’ı yönetecek şekilde ayarlandı ve ‘sadece arabamı almak için geri yürüyordum ve’ Aşk ilgisini oynasaydım havalı olmaz mıydı? ‘ “Hayır, bu asla olmayacak” diye düşündüm. Ve sonra, dört yıl sonra, işte buradayım, “dedi.

” Gerçekten tüm klasik Asya klişelerini diğer tüm filmlerden atıyor. “

Mulan dünyası, emperyal Çin’in altın çağı olan Tang hanedanından esinlenerek, yabancı ülkelerle gelişen ticaret ve kültürel gelişme yaşadı. An’ın gözünde Mulan, dünya çapındaki Asya diasporası için büyük bir an olabilir – ancak geçen yıl Hong Kong’un protestoları sırasında Liu’nun polise övgüsü, filmin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

“Bu filmde, farklı kültür türlerinden insanların birbirleriyle etkileşime girdiğini görürsünüz ve her karakterin onlar için çok boyutlu bir katmanı vardır. Bu yüzden tüm klasik Asya klişelerini diğer tüm filmlerden atıyor, ”diye açıklıyor.

“ Ve Kara Panter’in topluluğu için yaptıklarıyla ve Mulan’ın aynısını yapacağını hissediyorum bir bütün olarak Asya toplumu, Crazy Rich Asians’ın yarattığı momentumla Asya toplumu için zaten yaptıklarını ele alıyor. ”

Mulan, Crazy Rich Asians gibi, Asyalı aktörler için çok geniş görünüyordu.

Mulan çoğunlukla İngilizcede, altyazıdan kaçınmanın sevincine sahip ve bu nedenle tüm aktörler Çin’den etkilenen bir Amerikan lehçesine yöneliyorlar – Reed’in “karmaşık” olduğunu kabul ettiği bir hedef.

Daha önce ekranda Çince aksan yaptığını söyleyen An için sorun değil. Bize ne kadar genç olduğunu hatırlatarak, On yıl önce viral olan Kanadalı komedyen Russell Peters’in YouTube videolarında çocukken çalıştığından bahsediyor. Doğru şeyi yapmak!”

“Russell Peters’i tanıyor musunuz? Sağ? Çocukken eşyalarını izler ve aynen yaptığı gibi yaparım. Ama bu aksanın çok komik bir versiyonu, yaptığımızdan çok farklı, ”dedi.

Mulan, ama Disney yap

Canlı araştırmasında … eylemin yeniden başlatılması, Reed ve yapım ekibi orijinal ballad’a ve Çin’de yapılan birkaç modern film ve televizyon uyarlaması da dahil olmak üzere Çin’de anlatılan “çok, çok varyasyon” a geri döndü. birden çok kitleye hitap eder.

Koronavirüs, 24 Ocak’tan bu yana ülke tiyatrolarının 70.000’ini kapatarak, multiplekslerin planlanan serbest bırakılması için zamanında yeniden ortaya çıkacağı belli değil – ve her gün daha olası değil.

Universal’ın Dolittle ve 1917 ve Searchlight’ın Jojo Rabbit’i de dahil olmak üzere filmler Şubat sürümlerinin hurdaya çıkarıldığını gördüler.)

“Kesinlikle dünya çapında ve küresel bir çekiciliği var, ancak bunun Çin pazarı için çok önemli bir film olduğunu inkar etmek yok Comscore analisti Paul Dergarabedian Hollywood Muhabirine söyledi. “Çin’de piyasaya sürülmezse Disney için büyük bir darbe.” Disney prodüksiyon başkanı Sean Bailey, yayına “günden güne baktığını” söyledi.

Ne zaman ve nereye ulaşırsa gelsin, Mulan’ın dört izleyiciye hitap edeceği umuluyor: dünya çapında Asya diaspora topluluğu; KADIN; Disney film hayranları; ve tabii ki bir Çinli seyirci. Ama Çinli bir seyirci neden Mulan’ın başka bir uyarlamasını izlesin ki? Cevap, Disney’in bu sefer olağanüstü bir şey yaratabileceği ümidiyle yatıyor.

“En başından beri bize açıklığa kavuşturulmuş şeylerden biri, bir Disney filmi yapmaktı. Mulan’ın Çince versiyonunu yapmaya çalışmayın, çünkü zaten birkaç kez yapmışlar ve daha önce görmüşlerdi, ”diye açıkladı Reed.

“ Yani eğer devam eden bir şey yapmak istiyorsanız Çinli izleyicilere oynamak ve onlar için ilginç olmak, Disney versiyonunu yapmak.

27, 2020, 13:12 PST Bu hikaye, koronavirüsün filmin Çin’deki çıkışını erteleme olasılığını yansıtacak şekilde güncellendi. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.