İki Sundance dokümanı modern AI’nın tehlikeleri hakkında alarm veriyor

İki Sundance dokümanı modern AI'nın tehlikeleri hakkında alarm veriyor

Yapay zeka hakkında dikkatli masallar, bu yıl Sundance ekranlarının tamamındaydı ve bilim kurgu fantezi uçuşları olarak değil.

İki yeni belgesel, Sosyal İkilem ve Kodlu Önyargı, yapay zekanın tuzaklarını kazdı. şu anda var olduğu için – sosyal medya yayınlarımızı manipüle etmek, finansal veya profesyonel geleceklerimizi belirlemek, bizi sokaklarda takip etmek – ve buldukları şey hoş değil.

İkisinden Sosyal İkilem daha geniş hissettiriyor kapsamında. 93 dakikadan fazla süredir gözetim, kapitalizm, bağımlılık ve kutuplaşmaya değiniyor; sosyal medyanın benlik saygısından demokrasiye kadar her şey üzerindeki zararlı etkilerini araştırır; kişisel anekdotlar, empatik zevk ve ayrıntılı veri analizleri sunar. Bu konulardan herhangi biri kendi başına zorlayıcı bir belgesel hazırlayabilirdi. Hepsini tek bir yerde toplayın ve Sosyal İkilem biraz hantal hissedebilir.

Belki Sosyal İkilem tüm cevaplara sahip değildir, ancak soruları çözmek için iyi bir başlangıçtır. < /

Filmin gücü, Orlowski’nin teknoloji endüstrisi içeriden ve akademisyenlerinden topladığı etkileyici Pinterest dizisinde yatıyor – Pinterest eski başkanı Tim Facebook ve eski para kazanma direktörü Tim Kendall; Humane Technology Merkezi’nin kurucu ortağı Tristan Harris, arşiv haberlerinde “teknoloji endüstrisinin vicdanına en yakın şey” olarak nitelendirdi; ve AI Now Enstitüsü’nün politika araştırma direktörü Rashida Richardson.

Konuları, ele almak istedikleri konu hakkında açıkça bilgili ve tutkulu ve bazı durumlarda, kendilerinin yaratmaya yardımcı oldukları sistemdeki biraz aceleden daha fazlası.

(Vincent Kartheiser, yayınlarında gördüklerini belirleyen “algoritmalar” olarak üçlü bir role sahiptir.) Diyalog ve oyunculuk, anlatıların vurgulamak istediği aciliyeti azaltan bir eğitim videosunun stilize, genel kalitesine sahiptir. /

Nihayetinde Orlowski, sosyal medyanın bizi nasıl hacklediğinin, neden ve neden önemli olduğunun farkında olmak için güçlü bir dava oluşturmayı başarıyor. Film, Mark Zuckerberg’in arşiv görüntülerini kestiği zaman, Facebook’un 2016 seçim sıkıntılarına çözümün daha fazla AI olduğunu, seyircim alaycı gülecek kadar biliyordu. Belki de Sosyal İkilem tüm cevaplara sahip değildir, ancak soruları anlamak için iyi bir başlangıçtır.

‘Kodlu Sapma’da Joy Buolamwini.

Image: Sundance Institute

İstenmeyen, Kodlanmış Önyargı için ideal bir atlama noktası görevi de görür.

Kodlu Önyargı, tarafsız bir yargıyla daha düz bir oyun alanı yaratmanın ötesinde, AI’nın mevcut eşitsizlikleri daha da kötüleştirme potansiyeli olduğunu savunuyor.

Özellikle, Kodlu Önyargı, bu AI sorunları nedeniyle dezavantajlı insanların etrafında inşa edildi.

Film, özellikle bu konulardan dezavantajlı olan insanların etrafına inşa edildi. Filmde görüşülen uzmanların neredeyse tamamı, Silahların Yıkımı yazarı Cathy O’Neil (aynı zamanda Sosyal İkilemde de yer alıyor), Big Brother Watch yönetmeni Silkie Carlo ve fütürist Amy Webb gibi kadınlar. Yüz tanıma yazılımı yüklemek üzere bir konut projesinin kiracıları ve bir algoritmanın ardından performansının kötü olduğu düşünülen sevgili bir öğretmen ve Çin’in devlet tarafından işletilen Sosyal Kredi Sisteminde dolaşan genç bir kadınla tanışıyoruz.

Onlar aracılığıyla, AI’daki önyargı soyut bir olasılıktan ziyade somut, insani bir endişe haline gelir. Ve onlar aracılığıyla, etrafta toplanmak bir sorun haline gelir. Buolamwini ve diğerleri tanımladıkları sorunu çözmek için çalışmaya başladıkça, sorunun büyüklüğünü veya yıkıcı sonuçlarını ortadan kaldırmadan, Kodlu Önyargı yavaş yavaş neredeyse ilham verici bir ortama doğru çalışır.

Onu paylaşmaya davet edildik.

House’dan önce “sahip olduğumuz en büyük sivil haklar endişelerinden biri olan algoritmik adalet” in ifadesini alma şansı elde ettiğinde veya İngiliz politikacı Jenny Jones ile Londra PD’sinin yüz tanıma kameralarının kullanımına karşı yasal bir meydan okuma getirdiği zaman Carlo’nun zafer kazanması .

Bu zaferler bize bir şeylerin yapılabileceğini hatırlatmak için çok önemli.

Bu küçük kazanımların yarattığı can-do ruuna tutun – hem Kodlanmış Önyargı hem de Sosyal İkilem size söyleyeceği gibi, hala yapılması gereken çok fazla işi üstlenmemiz gerekecek. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.