Mızıka Tarihi

Mızıka Tarihi

Kaynak

Ayrıca bilinir ağız organı, teneke sandviç ve ağız arpları olarak mızıka ilkeleri 2.500 yıl öncesine dayanmaktadır. Enstrüman için başka bir isim, bize popülaritesinin en büyük olduğu yer hakkında çok şey anlatan Mississippi saksafonudur.

Kaynak Kaynak

Mızıka

“sheng” Antik Çin’de bambu sazları olan bir aletti. Doğrudan bir iniş çizgisi olmamasına rağmen, modern bir mızıka ile aynı şekilde çalıştı. İlke basit. Düz, metal bir şerit (kamış) birbirlerine sabitlenir ve diğerinde serbest kalır. Kamıştan hava geçtiğinde titreşir ve bir not verir. Nota türü sazlığın kalınlığına ve uzunluğuna bağlıdır.

Bugünün enstrümanı hayatını Berlinli bir mucit ve Friedrich Bauschmann adlı müzisyene borçludur.

Popüler olduğu kanıtlanan Almanya çevresindeki karnavallarda ve pazar fuarlarında satıldı. Kısa süre sonra Messner’ın yeğeni Christian Weiss da ağız organları yapmaya başladı. İki adam üretim süreçlerini yakından korudular.

Hohner Markası

Burası, çoğumuzun tanıdığı bir isim olan Matthias Hohner ile tanıştığımız yer. Lutheranizmin dindar bir dalında yetişen, doğru kişisel davranışın önemini vurgulayan bir adamdı. Tabii ki, Weiss ve Messner’ın üretim sırlarını çalmak konusunda hiçbir sıkıntısı yoktu.

1857’de Hohner, seri üretim yöntemleri kullanarak harmonik üretmeye başladı ve hızla pazara hakim oldu. Hohner fabrika üretimini hızlandırmada acele etmenin bir nedeni vardı.

Alman Tarihi Enstitüsü’nden Hartmut Berghof’a göre Hohner “uzak kuzeni Anna Hohner’i (1836–1907) emdirdi ve bu nedenle hızlı bir evlilik ‘düşmüş bir kız’ olmasını önlemek için zorunludur. ”

Yasa, müstakbel bir kocanın evliliğe izin verilmeden önce bir aileyi destekleme konusundaki mali yeteneğini kanıtlamasını gerektiriyordu. Böylece, Hohner üretim hattı tıpkı Matthias ve Anna’nın 15 küçük Hohner’ı ortaya çıkarmada eşit derecede dinamik olduklarını kanıtladıkları gibi ağız organlarını krank etti.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, Hohner fabrikası bir yılda milyon enstrüman.

Kaynak

Amerika

Tüm bu ağızların beslenmesi için Matthias Hohner’ın aletleri için yeni pazarlar bulması gerekiyordu; ABD’de çok sayıda yerleşen Alman göçmenlerden birini buldu.

Durumu çözmek için Hans Hohner sevk edildi. Büyük ölçüde Hans, delikanlı aile hizmetçisini hamile bıraktığı ve Hohner adına koyu bir lekeden kaçınması gerektiği için seçildi.

Papa Hohner bir dindar olduğu için burada ikiyüzlülüğe büyük bir yardım var. Sıkı ahlaki kodu personel ile hanky-panky’den nefret eden Hıristiyan. Peki Matthias evli Ana’yı birkaç on yıl önce aileye koymadı mı? Garip. Matthias Hohner ailesine babalıkçı bir demir çubukla hükmetti, bu yüzden kimsenin konuyu gündeme getirme ciddiyeti pek mümkün değildi.

Hans Hohner, Amerikan işini kurdu ve potansiyelini görerek armonika ticaretine geçti.

Kaynak

Armonika Blues’u Alır

Enstrüman, sadeliği ve düşük maliyeti nedeniyle Alman-Amerikan topluluğu dışında popüler oldu.

Bir süre için mızıka bantları vaudeville devresindeki tüm öfke idi.

Ama sonra Afrikalı-Amerikalılar teneke sandviçi tuttular ve armonika müziği bir daha asla aynı değildi. Siyah müzisyenlerin yaratıcı enerjisi, enstrümanı çalmanın yeni yollarını buldu.

Yeni sesler vermek ve onlara vibrato dokusu vermek için ellerini enstrümanın üzerine götürdüler.

Maryland Üniversitesi profesörü Barry Lee Pearson geleneksel Amerikan müziği konusunda uzmandır. Smithsonian Dergisi’ne “Afrikalı Amerikalılar 20. yüzyılda enstrümanı aldıklarında, tamamen Avrupa’da çalınması amaçlanmayan bir şeye tamamen dönüştürdüler. Bana göre bu, geleneğin gücünün kayda değer bir gösterisidir. Bir enstrümanı çalınmak için oluşturulduğu şekilde almaz ve çalmazsınız. Müzik içinizdedir ve siz bu enstrümanı alırsınız ve müziğin çalınması gerektiğini düşündüğünüz şekilde yeniden yaratmaya çalışırsınız. Afrikalı Amerikalılar bunu yaptı. ”

Gazeteci Daniel A. Gross,“ 1920’lere gelindiğinde, armonika, sayısız trenin arkadaşından bahsetmemek için gitarın yanında bluesun önemli bir parçası olarak durdu. alışveriş yapan gezginler ve işçi sınıfı icracıları. ”

Enstrüman halk müziğine, rock’n roll’a geçti. Klasik performanslara bile girmiştir. Ralph Vaughan Williams mızıka romantizmini virtüöz Larry Adler için yazdı.

Adler, Tommy Reilly ve diğerleri ağız organını konser sahnesine götürürken, onu her zaman bir grup olarak görevden alan çok sayıda insan olacak yenilik maddesi.

Bonus Factoids

Almanya’daki mızıka üretiminin merkezi, ülkenin güneybatısındaki küçük Trossingen kasabasıdır.Bugün, 17.000 vatandaş, bir mızıka müzesi ve üç müzik koleji var. Aralık 1965’te, NASA astronotu Tom Stafford, Gemini 6’da Görev Kontrolünü uyardı ve Kırmızı takım elbiseli bir pilotla garip bir UFO gördüğünü söyledi. Bu noktada, astronot Wally Schirra yedi notlu bir mızıka üzerinde Jingle Bells’in teneke bir versiyonunu çaldı. Bu, uzayda ilk çalınan şarkıydı. 1942-1944 yılları arasında Amerikan Müzisyenler Federasyonu, radyo istasyonlarını “konserve” müzik kullanmak yerine canlı müzisyenler kullanmaya zorlamak için ticari kayıtlar yapmayı reddetti. Yasak, saksofonları, piyanoları, kemanları ve benzerlerini içeriyordu, ancak harmonikleri atladı. Sonuç olarak, enstrüman canlı yayınlarda yaygın olarak kullanıldı ve bu popülerliğinin artmasına neden oldu.

Kaynaklar

“Hans Hohner (1870-1927).” Hartmut Berghoff, Alman Tarihi Enstitüsü, 9 Eylül 2015. “Endüstriyel Casusluk ve Kıyasıya Rekabet, Mütevazi Mızıka’nın Yükselişini Körükledi.” Daniel A. Gross, Smithsonian Dergisi, 17 Eylül 2014. “Blues solumak: Güneyli siyah müzisyenler mızıkayı nasıl değiştirdi.” Paul Bisceglio, Smithsonian Dergisi, 23 Nisan 2013. “Teneke Sandviç, Herkes – Mızıka Tarihi.” BBC Four, 15 Mart 2008.Yorumlar makalelerinizi veya diğer sitelerinizi tanıtmak için değildir. gönderme Rupert Taylor profil resmi YAZAR

Rupert Taylor

34 saat önce Waterloo, Ontario, Canada’dan

Aishatu Ali – Müzik notaları oluşturan sazların üzerinde rüzgar prensibi Çin’de keşfedildi, ancak makalede belirttiğim gibi, bu keşif ve mızıka gelişimi arasında doğrudan bir çizgi yoktur.

Bushra Iqbal profil resmi

Aishatu Ali

Pakistan’dan Rabwah’tan 43 saat önce

Mızıkanın Çin’de doğduğunu bilmiyordum. Bilgilendirici bir gönderi için teşekkür ederiz.

Miebakagh57 profil resmi

Miebakagh Fiberesima

< 3 gün önce NIGERIA, Rivers Eyaleti, Port Harcourt'tan.

Hey Rupert, mızıka Nijerya’da özellikle 1960’lı yıllarda Doğulularda yetişkinler arasında çok popüler.

Makalenin tadını çıkarıyorum. Paylaştığınız için teşekkürler. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.