Netflix, hükümet talepleri nedeniyle 9 filmi ve TV şovunu kaldırdı. İşte nedeni.

Netflix, hükümet talepleri nedeniyle 9 filmi ve TV şovunu kaldırdı. İşte nedeni.

Yüklemeler% 252fvideo yükleyici% 252fdistribution thumb% 252fimage% 252f93543% 252ffad2cc71 1190 41af 93bd d19572bb6307.png% 252f930x520.png? Signature = aq3tnbzvu9eylx i2xjpaeohnwm = & source = https% 3a% 2f% 2fblueprint api production.s3.amazonaws

En sevdiğiniz filmler ve TV şovları Netflix’ten kaldırıldığında berbat değil mi?

Netflix yılın başında Arkadaşlarını kaybettiğinde, şovun hayranları gerçekten hayal kırıklığına uğradı.

Filmlerin ve TV şovlarının hakları her zaman satın alınır, satılır ve süresi dolar.

Ancak Netflix’in yabancı hükümetlerin talebi üzerine filmleri ve TV şovlarını hizmetinden kaldırdığını biliyor muydunuz? Netflix’in daha şeffaf olma çabaları sayesinde, artık ilk kez bu talepler nedeniyle hangi içeriğin kaldırıldığını biliyoruz.

Netflix’in 2019 Çevresel Sosyal Yönetişim raporuna göre, şirket dokuz başlığı kaldırdı devletin yayından kaldırma taleplerine uygun olarak akış tarihinde. Yayından kaldırma işlemlerinin tümü 2015-2020 yılları arasında gerçekleşti.

Devletin yayından kaldırılması çevrimiçi medya platformları için yeni bir fenomen değil. Facebook, Apple, Twitter, YouTube ve hatta Wikipedia genellikle devlet kurumlarından bu ülkelerdeki platformlarından içerik kaldırma taleplerini alır ve bunlara uyar. Bu tür taleplerin nedenleri genellikle belirli türdeki içeriği yasaklayan yerel yasalardan, yetkisiz materyallerin yayınlanmasına kadar sansür girişimlerine kadar uzanır.

Ancak, gördüğünüz gibi, bu yayından kaldırma şirketlerinin çoğu istekler, içeriğin kullanıcı tarafından oluşturulduğu sosyal medya platformları veya hizmetleridir. Abonelik tabanlı bir akış video hizmeti olan Netflix’teki içeriğin tamamı, televizyon hakları sahipleri ve Hollywood dağıtımcıları tarafından şirkete özel olarak aittir veya bu şirkete lisans verilmiştir.

“İçerik oluşturuculara, Netflix raporda diyor.

Bazı durumlarda, hükümetin yayından kaldırma talepleri nedeniyle belirli ülkelerdeki belirli başlıkları veya başlık bölümlerini de kaldırmak zorunda kaldık. ”

Bunlara genellikle devletin yayından kaldırılması” istekleri denirken, “Gerçekten talep ediyorlar, Netflix terimi şeffaflık raporunda kasten kullanıyor gibi görünüyor.

Netflix’e göre, şirketin buna uyması için bu taleplerin, hükümet organlarından yazılı ve yazılı yasal taleplerin geçerli olmasını gerektiriyor. Netflix her zaman uymuyor.

Kısa süre önce şirket, Mesih’in İlk Günaha filminin Brezilya’daki hizmetten çıkarılmasını talep eden bir devletin yayından kaldırılması talebini aldı. Netflix, ülkenin Yüksek Mahkemesine başvurdu ve kazandı ve filmin Brezilya’da hizmette kalmasına izin verdi.

Şeffaflık raporu, kaldırılan içeriğin yanı sıra hangi ülkenin yayından kaldırma talebini yayınladığını listeledi:

Köprü : Netflix, filmi 2015 yılında Yeni Zelanda Film ve Video Etiketleme Kuruluşundan yazılı bir talebe uyduğunu açıkladı. Köprü, Yeni Zelanda’da “sakıncalı” olarak sınıflandırılmıştır. Bu, Netflix’in hükümetin yayından kaldırma talebine uyan ilk örneğidir.

Köprü, Golden Gate Köprüsü ve intiharlardaki artışlarla ilişkisi hakkında bir belgesel film.

Yayından kaldırma talebi, filmin Hao Chi Minh’i tasvir etmesi üzerine yapıldı.

Yaşayan Ölülerin Gecesi : Alman Gençlik Koruma Komisyonu (KJM), George Romero’nun zombi klasiğinin bir versiyonunun kaldırılmasını istedi. Netflix 2017’de yazılı talebe uydu ve hizmetten kaldırdı.

Yüksekte Yemek Yapmak , 420 Efsanesi ve Ayrılmış < / strong>: Netflix, 2018 yılında Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu’ndan (IMDA) yazılı bir talebe uyarak Singapur’daki hizmetten üç başlığı kaldırdı. Filmler, talebe göre, Singapur’da yasa dışı olan uyuşturucu kullanımını yüceltiyor veya teşvik ediyor.

Hasan Minhaj ile Vatanseverlik Yasası : Bu, 2019’da Suudi İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu’nun “Suudi Arabistan” bölümünün hizmetten kaldırılmasını istediğinde dikkat çekti. ülke. Bölüm, gazeteci Jamal Khashoggi cinayeti sonrasında Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı çok eleştirdi. Netflix yayından kaldırma talebini karşıladı.

Mesih’in Son Cazibesi : Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) 2019 yılında bu başlığın Netflix’in uyduğu ülke.

Film, İsa Mesih’in Meryem Magdalene ile ilişkisi olduğunu tasviriyle ilgili tartışmalar yarattı.

Son Akşamdan Kalma : 2020’nin ilk yayından kaldırma talebi de Singapur Infocomm Medya Geliştirme’den Yetki (IMDA). Şirket, filmi Singapur’daki Netflix’ten kaldırmak için yazılı talebe uydu. Yine bu film, ırkçı veya dini grupları rahatsız eden içerik Singapur’da yasa dışı olduğu için kaldırıldı.

Netflix’e devlet tarafından yayından kaldırma isteklerinin en fazla olduğu ülke 5 ayrı başlık için kaldırma talepleriyle Singapur’dur.

Netflix, bundan sonraki yıllık şeffaflık raporunda yayından kaldırma taleplerini her yıl bildirmeye devam edeceklerini söylüyor.

.Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.