The Invisible Man incelemesi: istismar edenlerin her zamanki gibi bize musallat olan başka bir hikaye

The Invisible Man incelemesi: istismar edenlerin her zamanki gibi bize musallat olan başka bir hikaye

1920’lerden 50’lere kadar Universal Studios, büyük ölçüde edebiyattan uyarlanmış bir dizi korku filmi yaptı. Her yaratık özelliği, popüler kültürde o karakterin kesin, ikonik versiyonu olan bir franchise doğurdu. Drakula, Kurt Adam, Frankenstein’ın Canavarı. Pop tarihçilerinin size hatırlatacağı gibi, Hollywood’un ilk sinematik evrenini oluşturan filmler, korku tanımlayan birbiriyle ilişkili filmlerin bir takımyıldızı. Eski Hollywood solukça ve stüdyo sistemi çöktükçe, bu korku filmleri Evrensel Klasik Canavarlar olarak gizlendi. Bu canavarların çoğu elbette erkekti.

Son on yılda Evrensel Canavarları canlandırmak için bir dizi durdurulmuş girişimden sonra, 2020 ilk başarıyı işaret ediyor: Leigh Whannell’in tutuklanması, The Invisible’ın eleştirel olarak yeniden tasarlanması Adam. Whannells’in filminde H.G. Wells’in romanı, aile içi istismarın üzücü bir hikayesi olacak şekilde güncellendi. Görünmez olma yeteneğini edindikten sonra küfürlü ve manipülatif erkek arkadaşı Adrian Griffin’den (Oliver Jackson-Cohen) kaçmaya çalışırken Cecilia Kass (Elisabeth Moss) adlı bir kadını takip ediyor.

Görünmez Adam Wells’in romanındaki akıllı güncellemede bu teknoloji telif hakkı: optik alanındaki çalışmaları için servet ve güç tahakkuk eden bir adam.

Griffin’in suistimali kasıtlı olarak belirsizdir, açılış sahnesinde şiddeti açıklığa kavuşturulmuştur. Cecilia’nın Griffin’in görkemli sahil evinden titizlikle planlanmış bir kaçış gerçekleştirdiği ve yatağını sessizce gece ölümünden kaçmak için bıraktığı dayanılmaz gergin bir dizi.

Cecilia’nın uçuşu Griffin’i dengesiz, manipülatif bir intikam kampanyasına gönderir. Ölümünü taklit eder ve dünyadan kaybolmak ve eski sevgilisini aydınlatmak için ayrıntılı bir plan başlatmak için takım elbisesini giyer. Sessizce alay eder ve başkalarının akıl sağlığından şüphe etmesini sağlar; Ona uyuşturur ve iş görüşmelerini sabote eder ve önemli servetinin bir kısmını ölümünden sonra şüpheli görünmesini sağlayacak şekilde ona gider. Büyük ölçüde başarılı. Filmin orta noktasında, Cecilia onu önemseyen herkesten soyutlanmış. Ve eski sevgilisinin ona işkence ettiğini bilse bile, kimsenin göremediği bir kişi tarafından takip edilme iddialarına kim inanırdı?

Görünmez Adam’ın dehşeti, böyle bir teknoloji mevcut olsaydı sadece Griffin’in planlarının işe yarayacağı değil, aynı zamanda zaten yaptıklarını bilmesinden de geliyor.

Erkeklerin bu cinsiyetli kötülüğü devam ettirmek için gerçek anlamda gözden kaybolmalarına gerek yoktur. Sadece farklı bir görünüme ihtiyaç duyarlar: incelemenin olmaması. İlgilendikleri kadarıyla, bakmadığınız bir adam görünmez de olabilir.

Bu yılın başlarında, yazarın Silikon Vadisi tarafından baştan çıkarılmasını kronikleştiren bir anı olan Anna Wiener’in Tekinsiz Vadisi yayınlandı. Görme konusunda korkunç bir bilgiyle yazılmış Wiener, Körfez Bölgesi’nin daha yeşil, daha zengin otlakları için New York’un sömürücü yayıncılık işinin travmalarını nasıl terk ettiğini detaylandırıyor.

Kitabın dehşeti yavaşça ortaya çıkıyor, çünkü onu işe alan insanların ne inşa ettiklerinin önemi, ona tanık olan herkese neredeyse hiç kayıt olmuyor. Liberal sanatlar majör olarak, birkaç yeni girişime müşteri desteği için gerekli olan yumuşak beceriler konusunda yardımcı olmak için işe alınan Wiener’in yabancı statüsü, onu işe alan insanların ne yaptığına dair bir perspektife izin veriyor, ancak not ettiği gibi, neredeyse yeterli değil.

Sorumlu erkekler yatırımcıları para harcamaya devam etmeye ikna edebilirlerse herhangi bir skandal bozulabilir

Belki de Wiener’ın hikayesinin en önemli kısmı, bir araç inşa eden bir veri analitiği başlangıcındaki görev süresi boyunca gerçekleşir. diğer şirketler, büyük miktarda kullanıcı verilerini bu verilerin para kazanılmasını kolaylaştıracak şekilde sorgulayacaklardır: müşteri davranışı, hedefli reklamlar ve kullanıcı etkinliğinin samimi kayıtları gibi şeyler.

Kimse hayatlarının bir resmini nasıl sağlayabileceğini bilmiyordu. Ve en önemlisi, hiç kimse ona güvendiklerini bilmiyordu.

Neredeyse her zaman erkeklerdi – yazdıkları kodla yeniden şekillenen bir dünya narsisistik vizyonuna ve onu gerçeğe dönüştürmek için gerekli olan risk kapitalist fonuna sahip erkeklerdi. Bu adamlar kendilerine pragmatist olduklarını, yaptıkları şeyin mantıklı olduğunu, ürünlerinin dünyayı olduğu gibi yeniden tanımlayıp bozması halinde dünyanın daha iyi olacağını söyledi. Herhangi bir gözetimden daha hızlı benimsenen araçlar inşa eden bu adamlar, ürünlerini kullanan herkesin hayatlarına bir pencere açtılar.

Sonra, bu girişimlerin görünmez bir şekilde toplandığını, herkesin kullandıkları cihazlar tarafından sürekli gözetim altında tutulduğu, hayatlarının satıldıkları bir pazarda satışa sunulduğu bir güç olduğunu ortaya çıkaran düdükler geldi. bilmesine bile izin verilmedi.

Bunların hiçbiri sonunda çok önemli değildi. Silikon Vadisi’nde başarılı olmak için uygun bir işe ihtiyacınız yok, sadece büyüyen bir işletmeye ihtiyacınız var. Bu formül kapsamında, sorumlu erkekler yatırımcıları kendilerine para harcamaya devam etmeye ikna edebilirse, herhangi bir skandal bozulabilir.

Kimse bu yazılım uygulamalarının kendilerini inşa eden erkeklere herhangi bir şey bilmeleri için ayrımcı olmayan bir güç verdiğini ve kimsenin tam anonimlikli olduğunu gözetmediğini görmedi. Ve şimdi, dünya oyun alanlarına geri döndü, istediklerini elde etmek için ölçekli olarak manipüle ettiler, güçlerinin kapsamını anlamayan hükümet yetkililerine gülüyorlar, bu konuda hiçbir şey yapmak için çok yavaşlar. İsimlerini veya neye benzediklerini bilmek kimin umurunda? Ne istediklerini elde etmek için yeterince uzun süre uzak kaldılar.

Bu kötülük eski bir şeydir ve teknoloji onu büyük ölçekte hızlandırırken, hiçbir zaman gerçekten gerekli olmadı. Kitty’nin Green’in asistanı filminde hiçbir suç işlemediğimizi asla görmüyoruz. Canavarını negatif boşluk kullanarak tanımlar ve devamsızlıktaki figürünü çizer. Harvey Weinstein hakkında bir hikaye olduğu anlaşılan Asistan, Weinstein gibi erkeklerin iktidarı hem özel hem de evrensel bir hikaye ile nasıl koruduğunu keşfetmeyi seçiyor. Asistan, bakış açısını New York’taki bir yapım şirketinin ofislerindeki adsız asistan olan Jane (Julia Garner) ile sınırlandırıyor.

Asistan ofiste Jane’i çok uzun bir gün takip eder.

Daha sık, yapamaz. Başkalarına yardım ettiler ve yardım ettiler, yardımcı olan erkekler ve kadınlar

Şirketi yöneten yönetici isimlendirilmemiş veya gösterilmemiştir. Onu telefonda veya bir sonraki odada, niyetleri açık olsa bile, söylenemeyen sözcüklerle dolu bir ses duyduğunu duyuyoruz. Gölgesini görüyoruz ve nerede olduğunu biliyoruz. Jane, seyahat planları düzenlemeli, karısından öfkeli çağrılar yapmalı ve şehre uçmakta olan genç bir kadın için bir otel odası ayırmalıdır. Patronunun tanıdığı bir kadın ziyaret edecek.

Belki de filmin tek komedi anında, küçük bir hatadan sonra Patron’dan küfürlü bir telefon görüşmesine katlanmak zorunda kalan Jane, erkek meslektaşları tarafından yeterli bir özür e-postasının nasıl oluşturulacağı konusunda koçluk yapar. İçinizde bir tane bulabilirseniz, kahkaha kısa ömürlüdür, çünkü Jane’e yardım eden erkeklerin kariyerlerine istismar hakkında herhangi bir şey yapmaktan daha önemli olduğuna karar verdikleri bilgisiyle birlikte gelir. Diğer yöne bakmaktan büyük kazançlar elde edilebilir.

Asistan, sınırlı kapsamına rağmen, canavarının iktidarda olmasının birçok nedenini açıklamaya dikkat ediyor. Jane, zengin ebeveynler ve bağlantıların bir kariyer yapabileceğini veya kırabileceğini anlayan bir sosyal sınıf tarafından desteklenir.

Kadınların kimseye inanmakla yükümlü olmadığını ve patronunun kıskançlıktan kaynaklanan kararsızlıkları hakkında sahip olabileceği şikayetleri çerçevelemek isteyen bir İK departmanı tarafından hamstung. Patronunun çığlık attığını ve insanlara yenik düştüğünü, şirket kitaplarının dışında kalan çekleri kestiğini sayısız insanla çevrilidir; mücevherleri ofis katında geride bırakan ve bir “ziyaretçi” geldikten sonra patronunun kanepesini neden silmesi gerektiğini bilen; Patronun neden bir otele potansiyel bir yeni asistan koyacağını bilen.

Bu gibi insanların bu kadar uzun süre nasıl kazandıklarıyla ilgili başka bir gerçek: sadece kendi başlarına görünmez olmadılar. Başkalarına yardım ettiler, yardım ettiler, sessiz kaldılar ya da başka yöne bakan kadınlar ve erkekler tarafından desteklendiler.

Görünmez Adam’da Cecilia, Adrian Griffin tarafından perili olan tek kişi değil. Griffin ölümünü taklit ettikten sonra, Cecilia’ya bir avukat ve Adrian’ın iradesinin icrası olan kardeşi Tom yaklaşır.

Başlangıçta Cecilia’ya düşmesini verdiği için yardımseverdir; Cecilia, Adrian’ın görünmez olduğunu öğrendiğinde, Adrian’ın da onu kötüye kullandığını söyleyerek sempatiktir. Her ikisi de, kendisini haklı çıkaran bir dünyadaki başarısı tarafından küfürlü bir taciz adamının kurbanı olduğunu söylüyor.

Filmin üçüncü eyleminde Tom, erkek kardeşinin hayatta olduğunu bildiğini ve talimatlarını izliyor. En önemlisi, Görünmez Adam asla Tom’un suç düzeyini ortaya çıkarmaz. Seyirci, Tom’un iddia ettiği gibi baskı altında olup olmadığını ya da istekli bir suç ortağı olup olmadığını asla öğrenmez. Asla öğrenmiyoruz çünkü önemli değil. Adrian gizli olduğu için defalarca kazanır ve parlak olduğu için kutlanır ve gizlenir. Bu ona insanları kavrayışında tutma ve istismarının kapsamını genişletme gücü ve gücü verir.

Adrian’ın türünün güçlü adamları her yerde. Öyle oldular çünkü anonimlik sağlandılar, parlaktılar, halkın gözünden uzaktılar. Canavardılar çünkü görünmediler.

Sorun şu ki, bu adamlar görünmeyenlerin nasıl kontrol altında kaldıklarını biliyorlar. Sorun şu ki, sadece birkaç kişi ilk etapta ne olduğunu görmeyi başarıyor.

.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Latest Stories

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.